Fakulteti na raskrsnici, moto je protesta koji je ispred Vlade Srbije u ponedeljak (9. juna) povela inicijativa Pobunjeni univerzitet Beograd, postavljajući presudno pitanje: hoće li stručnost i znanje prevagnuti nad ličnim interesima vlastodržaca, ili će pasti sloboda visokog školstva, a time i celog društva? Ako se pitaju nosioci režima, drugi je – pravi odgovor, jer se uveliko radi na privatizaciji fakulteta, iako oni državni spadaju u 1,9 procenata najboljih u svetu, po listi Centra za svetsko rangiranje univerziteta.
Prvi znak te suludosti, akademska zajednica je videla u nedavnom formiranju Radne grupe za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju. „Članovi tog tela većinski su izabrani na osnovu partijske pripadnosti, dok su se u više navrata javno deklarisani kao protivnici univerzitetske autonomije. Takođe, onemogućen je javni uvid u njihov rad na zakonu“, kaže Martina Krivokapić iz Pobunjenog univerziteta Beograd. Zato je zahtev da se Radna grupa rasformira, prvi od uslova demonstranata.

Hitno ukidanje Uredbe o standardima rada univerziteta i otklanjanje njenih posledica, drugo je što traže pobunjeni. Jer, ovaj dokument je protivustavan, i poguban po naučnoistraživački i umetnički rad profesorskog univerzitetskog kadra. „Želeći da nam smanje plate, vlast nam je u sklopu nove uredbe udelila svega 12,5 odsto od ukupnog fonda rada za umetnički i naučni rad, iako je do tada odnos nastave i vannastavnog rada bio izjednačen“, ističe Krivokapić. Ono što se sada traži od univerzitetskih profesora, „u praksi je potpuno neodrživo“.
Treći povod za protest bila je činjenica da Ministarstvo prosvete još nije odobrilo budžetske kvote za upis na fakultete, pa je upisni proces paralisan. Ovo pobunjeni smatraju još jednim protivzakonitim potezom nosilaca vlasti sa ciljem da se nekako „smulja“ godina, provedena na protestima. Ujedno, to je i ucena, te traže da se kvote hitno dostave, „kako bi se obezbedila stabilnost javnih univerziteta i sigurnost budućih studenata“.
I, dok se to ne desi, oni će blokorati raskrsnicu Nemanjine i Ulice kneza Miloša. „Vlastima je prilično lako da ispune naše zahteve, s obzirom na to da su sporne odluke većinski donete preko noći“, zaključuje Krivokapić. Protest Pobunjenog univerziteta Beograd, podržali su mnogi univerziteti i visokoškolske organizacije.